Blog

Ako sa správať k ľuďom so zdravotným znevýhodnením?

Alebo ako je najlepšie sa zachovať, keď stretneme niekoho, kto má zdravotným problém? Máme sa tváriť, že ho nevidíme, aby sme na neho náhodou až príliš nepozerali? Alebo máme pozdraviť, aby sme prejavili istú podporu a vnímanie, že áno vidíme, že je trochu iný, ale my ho naším pozdravom prijímame do „nášho" sveta? 

S týmito otázkami sa stretávame často. A tu presne môžeme pozorovať nedostatok osobných stretnutí s občanmi so zdravotným znevýhodnením. Prečo to tak je? Lebo ich dlhé roky skutočne neprijímame. Lebo skutočne ako spoločnosť chceme nech je o nich postarané, ale nech sú niekde. A jediné, čo dokáže naše vnímanie zmeniť, sú osobné stretnutia, rozhovory a skutočné porozumenie. Netreba sa tváriť, že niekoho na ulici nevidíme a ani netreba prehnane zdraviť. Jednoducho stačí rovnaká optika ako na všetkých ostatných. Nič viac, nič menej.

Pevne veríme, že našou prácou pomáhame v zlepšovaní zdravotného stavu našich klientov, zvyšujeme ich sebavedomie a robíme veci, ktoré ich robia šťastnými, ale zároveň našou otvorenosťou voči okoliu môžeme pomôcť aj celej spoločnosti, aby prijatie inakosti bolo bežnou súčasťou našich dní.❤️

Aj slová majú váhu

Trhá nám to uši – tam tí postihnutí, tam tie chúďatká. Prvým krokom, ako pomôcť osobám so zdravotnými ťažkosťami, je nehovoriť o nich dehonestujúco. Veľakrát si to neuvedomujeme. A čo je hlavné, veľakrát hlavne nevieme, akú terminológiu zvoliť, aby sme sa nikoho nedotkli. A prečo teda nie je dobré hovoriť "ten postihnutý chlapec"? Lebo je v prvom rade chlapec. Je to syn, kamarát, žiak, synovec, vnuk. A to, že tento chlapec, syn, kamarát, žiak, synovec a vnuk má nejaký zdravotný problém je predsa až druhoradé, ak nie až posledné. Skúšajme, prosím, spoločne lepšie vážiť slová, lebo ako už bolo spomenuté, hovoríme raz o chlapcovi, ktorý je synom matky, ktorá robí všetko pre svojho chlapca, ktorý je kamarátom chlapcov a dievčat s výnimočným priateľským putom, ktorý je žiakom skvelej učiteľky, ktorý je synovcom a vnukom a v rodine sa cíti výnimočne, pretože priniesol všetkým veľa lásky a nový pohľad na svet.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie